Бившият нападател Георги Какалов четири сезона даваше сърце и душа за Ботев Пловдив и с нестандартните си хрумвания бе един от нападателите, с които съперниците се съобразяваха. Сега Какалов гледа всеки мач на ?канарчетата“, които през този сезон са под нивото си от предното първенство. Все пак обаче Ботев успя да вземе първата си пролетна победа и очакванията са да тръгне нагоре.
www.russianwifedating.com потърси Георги Какалов, за да разбере дали това може се случи и имат ли сили и отборен потенциал ?жълто-черните“ да се превърнат отново във фактор в елита.
Георги, хареса ли Ви продукцията на Ботев при първия му успех тази година в домакинската среща с Берое?
– Ако трябва да бъда честен, очаквах много повече от Ботев, но на фона на това, че точките са му по-нужни и са по-важни в момента, отколкото самата игра, е хубаво, че победи.
Какво трябва да се направи, за да играе Ботев по-добре?
– Ботев е най-старият клуб у нас и с традиции и слава в родния футбол. Затова очакванията към него винаги са големи и всички, които работят и играят за този тим, са задължени да правят така, че да играе стойностен, резултатен и печеливш футбол, с какъвто през годините са го свързвали. Фантастичната публика на Ботев също предразполага футболистите да се раздават за нея. Аз лично срещу Берое не видях играта, която приляга на Ботев, но пък и не мога да кажа, че съм недоволен и се радвам, че отборът взе ценни три точки.
Па Конате е защитник, но вкара победния гол с класа, присъща за нападател. Този миг на футболна романтика едва ли Ви е убягнал?
– Разбира се. Точно заради такива майсторски изпълнения публиката ходи на стадионите. Конате има нюх на атакуващ футболист и участва в доста атаки на тима. Имал е ситуации, които не е успявал да завърши, но срещу Берое отигра великолепно положението и вкара хубав гол.
Как виждате Тодор Неделев след завръщането му на терена?
– Това, което му се случи, е стрес и преживяване, след което само един човек със силен характер, какъвто несъмнено има Тошко, може да играе отново футбол. Надявам се бързо да си върне формата, а това ще стане, след като забрави това, което стана в Грузия, макар че ще бъде трудно. Такъв тежък момент обаче остава отпечатък в съзнанието на един човек за цял живот. С Тошко сме приятели, желая му да бъде здрав и да играе на високо ниво.
Възможно ли е Неделев да върне привлекателното лице на Ботев?
– Ботев е коренно различен, когато Тошко е на терена, но на Тошко му трябва време заради това, което преживя, и най-важни сега са човекът Тодор Неделев и неговата психика. Вие видяхте какво уважение показа към Тошко публиката на ЦСКА на мача на ?Армията“. За това, което направиха червените фенове, шапки им свалям, тъй като на малко стадиони може да се види. Неделев обаче не е в това състояние, в което трябва да бъде, по обясними причини.
Прекрасно е, че Тошко вече играе, но докато си върне оптималната форма, чужденците в Ботев трябва да поемат отговорност и да покажат, че са стока, а не да се окаже, че има нещо сбъркано в селекцията. Защото всички знаем, че когато се привличат чужденци, те трябва да бъдат с няколко класи над българите в състава.
Като намекнахте за селекция, имате ли усещане, че Ботев допусна грешки с чужденците този сезон и ако е вярно, кой е виновен?
– Какво да ви кажа, в Ботев има много пари, а няма резултати. Щом това е така, значи някой е сбъркал, а Ботев не е отбор, който може да си позволи да пазарува на килограм. Когато гледаш един чужденец, първо трябва да се убедиш дали е класен и после събираш цялата информация за него, преди да се опиташ да го привлечеш. Затова си има скаутско звено и всеки един отдел в клуба е отговорен за селекцията, за да върви отборът.
Неприятното при Ботев е, че се смениха трима треньори в едно първенство. Започна един, който е правил лятната селекция, но нещата не потръгнаха и го смениха. Вторият, който дойде, не беше селектирал играчите, той разполагаше с малко мачове и накрая и той си замина. Третият треньор пък направи нова селекция през зимата, а така нещата трудно ще се получат, тъй като един отбор се гради дълго време.
Според Вас, провален ли е сезонът за Ботев?
– За мен сезонът е повече от провален и ще ви го кажа с факти. Отчитайки наличието на толкова сериозен спонсор, въпреки че финансовите параметри официално не са обявени публично, но е обществена тайна е, че клубът разполага с големи средства, мисля, че играта, резултатите и моментното класиране на Ботев не отговарят на огромния му бюджет.
Не пропускайте развитието на всеки един мач на Ботев Пловдив през кампанията с бет365 залози на живо и платформата за проследяване на срещи в реално време, докато мачът тече.
Допускате ли, че нещата може да се променят и Ботев ще се класира за бараж за Европа?
– Много отбори имат скрити амбиции за Европа, но не ги афишират. Вярно е, че остават много мачове, но Ботев трябва да изиграе перфектни мачове и да печели редовно до края на редовния сезон, а след това да победи и в преките си двубои тези отбори, които също искат да заемат седмото място. Във футбола обаче невъзможни неща няма и всичко е възможно.
На този етап обаче изглежда, че подобна цел е непостижима за Ботев?
– ?Канарчетата“ поне могат да опитат да направят първенството интересно, като се абстрахират от досегашните си изяви, пределно се концентрират и показват най-доброто от себе си. Решаваща роля ще има и новият треньор, който трябва да умее да мотивира и да тренира своите, и да ги подготвя физически и психологически, а след това да избира печеливши стратегии и да води правилно мачовете.
Каква е разликата между Ботев и другите пред него в класирането?
– В чисто футболно и игрово отношение ЦСКА София показва израстване, а е и запазена марка у нас, и затова се бори с Лудогорец за титлата. Мисля обаче, че силите на другите тимове до 10-о място са изравнени и затова Ботев не бива да се предава. Убеден съм, че Ботев ще продължи този сезон с плейофи във втората четворка, което означава, че му предстоят още 15 мача.
Г-н Какалов, да сменим темата. Защо нашите отбори не са конкурентни на другите европейски?
– Защото европейските налагат по-бързо темпо и ритъм, играят с по-голяма динамика, мислят по-бързо и правят всичко на по-голяма скорост. Така и футболът им е по-атрактивен. Неслучайно, когато гледам български футбол и превключа на другите първенства, виждам нещо съвсем различно на терена. Неслучайно и Андерлехт, който познаваме като сила от миналото, елиминира Лудогорец със скорост и страхотен интензитет.
Нашите отбори нали също тренират, а и в интернет всичко е написано за футбола. Къде бъркаме?
– В начина на работа и методиката. Динамо Загреб например има собствена методика за изграждане на собствена школа и футбол, и затова продава един играч за 20-30 милиона евро. Валенсия, Реал, Барселона също имат методика. Но в България ние не купуваме методики, нито заимстваме от тях, нито ги следваме. Българинът не е свикнал да се учи и да гледа, а ние знаем, че всеки, който иска да става по-добър, работи и се учи. Българинът не иска да научи нещо ново, да има желание да приложи нещо ново.
Българинът си мисли, че знае повече от другия. Вместо да видим как работят в Нидерландия, Белгия и Унгария, и да се вслушваме в приказките, че няма да стане по този начин, по който работим, ние си тъпчем на едно място. Аз не мога да си обясня защо не се променят нещата за благото и бъдещето на целия ни народ, и да започнем да се развиваме, като следваме европейските примери. Държа също да отбележа, че грешно се работи и с децата от най-ранна възраст.
Какво имате предвид?
– Във водещите ни школи, пък и в много други, започват да учат на футбол деца, когато са на 7, 8 или 9 години. Но първите им треньори са твърде млади, на 17, 18 или 20 години. Това са хора без опит, без лицензи и без умения да създават първите футболни навици на децата.
Те искат да развиват футболисти, без да са практикували футбол. За мен е по-правилно най-добрите треньори да работят с най-малките и да ги изграждат като играчи, защото могат да им покажат правилните неща във футбола на базата на своя натрупан опит, знания и умения. Това е все едно на малко дете да му помогнеш с проходилка, за да започне да ходи.
Аз например, когато бях на 17 години, бях пред трансфер в Динамо Киев. Отидох при тях, тренирах, но не се разбраха с българския ми клуб за парите. Обаче какво видях там. Най-малките до най-големите тренират по единна програма и под ръководството на опитни треньори, и когато играчът стане на 16 години, той е готов да играе за мъжете на Динамо. Той няма нужда тепърва да бъде обучаван, без значение кой е треньорът. Засега не виждам това да се прави в България.